Moderní cassoulet s jehněčími kolínky

Maso | Březen 15, 2016 | By

Moderní cassoulet s jehněčími kolínky

Moderní cassoulet s jehněčími kolínky

Moderní cassoulet s jehněčími kolínky
Porce 4
Toto je moderní a zjednodušená verze tradičního francouzského pokrmu cassoulet. Cassoulet znamená bohaté jídlo pomalu dušené v jednom hrnci. Angličané mají podobný název casserole. Jedná se o původně venkovské jídlo z jižní Francie. Původní recept je náročný na čas a použité suroviny. Moje moderní verze je odlehčená, ale pořád si zachovává typické chutě jehněčího, bílých fazolí a klobásy. Tento typ pokrmu je nenáročný na přípravu, ale náročný na výběr surovin. Váš cassoulet bude tak dobrý, jak dobré jsou výchozí suroviny. Skoro nejdůležitější je výběr klobásky, která se dává úplně nakonec, ale dodá jídlu nadstavbu chuti. Vybírejte proto pečlivě. Já používám italskou klobásku s feferonkou, která dodá celému pokrmu na pikantnosti. Stejně jako guláš i toto jídlo je lepší, když mají chutě čas se rozležet. Proto si ho připravím večer a druhý den mám o oběd postaráno. V případě jehněčího se mi osvědčilo to z Nového Zélandu (prodává MAKRO). Mladé jehněčí je plné vitamínů, má minimum tuku a spoustu zdraví prospěšného kolagenu. Dnes se kolínko s kostí trčící vzhůru pyšní na menu těch nejlepších restaurací, tak proč si ten luxus nedopřát taky.
Napsat hodnocení
Tisk
Čas na přípravu
20 min
Doba vaření
3 hr
Celkový čas
3 hr 20 min
Čas na přípravu
20 min
Doba vaření
3 hr
Celkový čas
3 hr 20 min
Ingredience
 1. 4 jehněčí kolínka zadní cca 1,4kg ( prodávají se v balení po 2 ks)
 2. 50 g panchetti nebo slaniny
 3. 2 střední cibule na větší kostičky
 4. 2 stroužky česneku na plátky
 5. 120 g protlaku OTMA nebo jiného hustého protlaku
 6. 2 bobkové listy
 7. 1 větvička čerstvého rozmarýnu a tymiánu
 8. 250 ml bílého vína (pravidlo: do jídla nedávejte víno, které byste sami nepili)
 9. 1 l vývaru nebo vody
 10. 2 pikantní klobásy nakrájené na kolečka
 11. 1 konzerva (400 g) bílých fazolí okapaných
 12. olivový olej
 13. sůl, pepř
Na zahuštění
 1. 1 lžíce másla
 2. 70 g rozmixovaného toastového chleba
 3. 2 lžíce hladkolisté petrželky
Instrukce
 1. Nejlépe se pro přípravu tohoto jídla hodí litinový hrnec. Kolínka nemusíte moc odblaňovat, aby při dlouhém dušení držela pohromadě. Až budou hotová, půjde to snadno.
 2. Na olivovém oleji opečte ze všech stran osolená a opepřená kolínka. To je důležité, aby se maso zatáhlo a zůstalo šťavnaté. Maso vyndejte na stranu a orestujte ve výpeku cibuli, česnek, panchettu 3 - 4 minuty do zlatova. Přidejte tymián, rozmarýn, bobkový list. Nechte rozvonět a přidejte protlak. Pozor, ať se vám nepřichytne a po minutě zalijte bílým vínem a svařte asi na polovinu objemu. Potom přilijte vývar, vraťte kolínka a duste přiklopené nejméně 3 hodiny doměkka. Já ztlumim plamen na minimum a nechám dusit i 5 hodin. Každou hodinu zkontrolujte a otočte kolínka.
 3. Nakonec vyjměte kolínka, zvyšte plamen a šťávu opět zredukujte cca 15 minut. Ochutnejte a podle potřeby osolte. Poté ztlumte plamen, vmíchejte fazole a klobásku a prohřejte dalších 5 minut. Podle typu klobás je můžete také vedle předem osmahnout. Já dávám přednost těm, které už jsou tepelně opracované.
 4. Pokud připravujete cassoulet den dopředu, tak klobásku a fazole přidejte, až budete jídlo ohřívat. Doporučuji také před ohřevem sebrat přebytečný tuk.
 5. Cassoulet se tradičně zahušťuje opečenou strouhankou s petrželkou, ale já dávám přednost příloze v podobě čerstvé bagety, kterou si ve šťávě namáčíme a zahuštění vynechávám.
Poznámky
 1. Další možností jak cassoulet připravit, je vložit jídlo v litěném hrnci do trouby. Nemusíte zakrývat, ale opět každou hodinu maso otáčejte ve štávě. Nakonec můžete posypat připravenou strouhankou a krátce zapéct do zlatova.
 2. Výbornou přílohou je čerstvá bageta a suché bílé víno.
Kitchen Table http://www.food-4jazz.cz/
DSC_0189 DSC_0195 DSC_0193 DSC_0187

Moderní cassoulet s jehněčími kolínky

Moderní cassoulet s jehněčími kolínky

Comments

Be the first to comment.

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>