Snídaňová quinoa

Dezerty | Březen 26, 2016 | By

Snídaňová quinoa

Snídaňová quinoa

Snídaňová quinoa
Porce 4
Velmi módní surovina zdravé kuchyně - quinoa pochází z Jižní Ameriky. Oblíbená byla mezi starými Inky. Je to vysoce výživná obilovina s výjimečným bílkovinovým složením. Proto se dnes používá v jídelníčku mnoha vrcholových sportovců např. tenista Džokovič je jejím velkým propagátorem. Díky vysokému podílu hořčíku a vitamínu B2, prospívá lidem trpícím na migrény. Má vysoký obsah vlákniny. Podle čínské medicíny harmonizuje ledviny. Půl šálku quinoi obsahuje skoro 8 mg železa, což je nejvýše mezi rostlinými potravinami. Je bezlepková. Výborně se hodí na přípravu sladkých kaší, zeleninových salátů a jako zavářka do polévky. Prostě všude tam, kde byste použili rýži.
Napsat hodnocení
Tisk
Čas na přípravu
15 min
Doba vaření
15 min
Celkový čas
30 min
Čas na přípravu
15 min
Doba vaření
15 min
Celkový čas
30 min
Ingredience
 1. 100 g quinoa ( tříbarevná směs) najdete ve zdravé výživě nebo mezi obilovinami
 2. 200 ml kokosového mléka (1/2 plechovky)
 3. 1/2 lžičky mleté skořice
 4. 1/2 lžičky vanilkového extraktu ( prodává Marks and Spencer nebo Dr. Oetker)
 5. 4 řecké jogurty (každý 150 g)
 6. 4 lžíce medu
 7. 4 lžíce restovaných oříšků nebo domácí granoly
 8. čerstvé jahody na ozdobu
 9. 2 lžíce restovaných kokosových lupínků
Instrukce
 1. Quinou řádně propláchněte v jemném cedníku v horké vodě. V malém rendlíku smíchejte quinou s protřepaným kokosovým mlékem, skořicí a vanilkovým extraktem. Přiveďte k varu, ale pak nechte jen lehce pobublávat cca 15 minut. Posledních 5 minut hlídejte konzistenci, popřípadě přilejte trochu vody. Já mám ráda konzistenci ovesné kaše, která se lépe vrství do skleniček, takže počkám, až se tekutina zcela vsákne. Nechte zchladnout.
 2. Mezitím si buď v troubě na 180°C nebo na pánvi na sucho orestujte kokosové lupínky. Trvá to cca 2 minuty.
 3. Připravte si 4 skleničky nebo pohárky a vrstvěte quinou, jogurt, oříšky nebo granolu, znovu jogurt a nakonec ozdobte nasekanými jahodami, plátky kokosových lupínků a lžící medu.
Poznámky
 1. Pro tuto verzi do skleniček se nejlépe hodí hustý jogurt řeckého typu. Quionu si můžete připravit i den dopředu a nechat v lednici. Pokud byste chtěli připravit více porcí, platí stejný poměr quinoi a kokosového mléka (měřeno na šálky). Mějte na paměti, že během vaření nabývá na objemu. Místo kokosového mléka můžete použít např. mandlové mléko a mít tak super zdravou snídani na pár dní dopředu.
Kitchen Table http://www.food-4jazz.cz/
DSC_0348 DSC_0353 DSC_0352 DSC_0350 DSC_0349

Snídaňová quinoa

Snídaňová quinoa

Comments

 1. Bircher müsli | Kitchen Table - […] Snídaňová quinoaDomácí granola […]

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>